Bude futbal v Dukle, bude časopis?

Vážená redakcia!

Rozmýšľal som po jednej krásnej akcii či Vám mám napísať. Prevládlo vo mne - áno. A tak píšem a uvažujem. Bude ešte futbal v Dukle pod skvelým logom Dukly? Budete aj Vy vydávať časopis Svet športu aj v printovej podobe, lebo ho vzhľadom ku kvalitnej náplni športové dianie Slovenska pre jeho funkčnosť, odbornú kvalitu a hlavne žurnalistický nadhľad potrebuje?.. Ale píšem aj preto:

Krásu futbalu a jeho dramatickosť vychutnávajú milióny divákov všetkých krajín sveta, stvárňujú umelci, futbalová hra preniká do výtvarného umenia, literatúry, na filmové plátna, skúmajú ho vedci, významné miesto má v masovokomunikačných prostriedkoch. Jednoducho preto, lebo v sebe skrýva veľké čaro.

Prvá zmienka o futbale v Banskej Bystrici pochádza z roku 1893, z tohto obdobia sa však nezachovali presnejšie správy. Historickým medzníkom sa stal rok 1900, kedy sa poprední predstavitelia Banskej Bystrice oficiálne začali zaoberať otázkou športovania v meste. Návrh na založenie športového klubu prijali 1. apríla 1900. Niesol názov BSC (Beszterszbányiá Sport Club) a reprezentovali ho odbory cyklistický, tenisový a futbalový. Za klubovú farbu určili farbu červeno-bielu.
Banskobystrické futbalové mužstvo oficiálne nastúpilo k svojmu prvému priateľskému zápasu 26. augusta 1900. Súperom mu boli hostia až z Budapešti – mužstvo „33“. Zápas sa skončil 10:1 pre hostí a pod čestný gól domácich sa podpísal jeden z najlepších hráčov na ihrisku – Kreisner.

Novodobú históriu však futbal začal písať v roku 1967, kedy sa stal súčasťou novo vznikajúceho armádneho športu v Banskej Bystrici. V rámci armády je zaevidované veľké množstvo jednotlivých športov, ale jedným z prvých pri jeho zrode bol aj futbal.

Dnes, keď oslavujeme toto pekné 50-te výročie je mi veľkou cťou a potešením, že som bol pri tom, či už z pohľadu ako tvorca tejto histórie, alebo aj ako spolu organizátor peknej myšlienky, v duchu „nie len veľkí robia veľké veci“.

Aj keď futbalu sa venujem v podstate neustále, od svojho detstva, nikdy som nebol veľkým futbalistom.. Pôsobil som ako hráč od žiackeho veku až po dospelých v klube Baník - Veľký Krtíš. V rokoch 1981 a 1982 sme hrali v II. SNFL – východ. Po hráčskom období som začal študovať a pôsobiť v Banskej Bystrici a k trénovaniu ma „pritiahol“ už v tom čase futbalový odborník mládeže, pán Peter Benedik.

V Armádnom stredisku Dukla Banská Bystrica mi bolo cťou pracovať v období „veliteľovania“ Armádneho strediska, plukovníka Ivana Čierneho.

Futbalu som ostal verný a od ročníka 1984/1985 som sa venoval trénerskej činnosti.

Na základe dosahovaných dobrých výsledkov v mojej trénerskej činnosti mi funkcionári FK Dukla B. Bystrica ponúkli od 1. mája 1988 pracovať v tomto futbalovom klube. Spolu s bývalým prvoligovým hráčom Jozefom Oborilom sme viedli prípravku Dukly B. Bystrica. Súčasne som pomáhal i pri prvoligovom doraste Dukla B. Bystrica. Tento ligový dorast vyhral 1. dorasteneckú ligu na Slovensku a o majstra ČSSR hral so Zbrojovkou Brno, kde po výsledkoch 3:3; a 0:1; obsadil druhé miesto v ČSSR.

Neskôr som pôsobil ako asistent pri senioroch v FK Dukla B. Bystrica "A". Ďalej som pôsobil ako tréner v kluboch FK Dukla B. Bystrica "B" ŠK FAC  Lok. Zvolen "A", FK ŠK OU Hrochoť a pre FK  Rakytovce aj ako metodik. A od polovice roku 1998 som pracoval s mládežou v kluboch MŠK SCP Ružomberok, FK ŽP Podbrezová a MŠK Žiar nad Hronom. Profesionálne som sa však začal venovať trénovaniu až od roku 1995. Ako tréner som držiteľom I. triedy EURO „A“ licencie.

Armádny šport a Futbalový klub Dukla Banská Bystrica, keďže oslavuje v tomto roku päťdesiate výročie trvania je tu čas zaspomínať si na futbalové časy, góly a všetkých hráčov už asi nikto nezráta. Prijmite s vďakou aj môj pohľad, ktorý aspoň útržkovite poodhalí tých päťdesiat rokov futbalu.

Z päťdesiatych rokov existencie armádneho futbalu v Banskej Bystrici  je k dispozícii množstvo konkrétnych materiálov a prameňov v rôznych publikáciách a fotografiách. Odohralo sa tu množstvo priateľských, majstrovských, medzinárodných futbalových stretnutí, ktoré sme si pripomenuli veľmi peknou akciou dňa 8. septembra 2017 na futbalovom štadióne historickým stretnutím Internacionálov Dukly Praha a Dukly Banská Bystrica.

V našej Dukle pracovali pri futbale skvelí lekári, fyzioterapeuti, maséri a dres Dukly Banská Bystrica oblieklo vyše 680 hráčov. Mnohí z nich, ktorých z priestorových dôvodov nemôžem, prirodzene, na tomto mieste konkrétne spomínať sa tešili diváckej úcte, autorite, diváckemu obdivu za svoje skvelé futbalové výkony a aj vďaka týmto osobnostiam „FUTBALOVÁ DUKLA ZNELA VŽDY HRDO“. Bolo mi potešením, že mnohých z nich som mohol stretnúť počas tejto peknej oslavy, osobne zaspomínať a mnoho sa dozvedieť, čo mnohí robia dnes. teší ma, že je dosť takých, ktorí pri futbale ostali aktívne v úlohách trénerov či funkcionárov.

Myslím si, že päťdesiat rokov je dosť dlhá doba na to, aby človek mohol vo svojej činnosti všeličo rekapitulovať. A tak by som chcel pri tejto príležitosti poukázať ešte na myšlienku konania jedného z mála mládežníckych turnajov  na Slovensku, ktorý má svoju kvalitu i opodstatnenie a určite patrí do tejto histórie.

Podujatím, ktorým sme začali napĺňať vysnívaný projekt v Banskej Bystrici pre mladých,  začínajúcich futbalistov, malo byť výzvou pre prácu najkvalitnejších trénerov, funkcionárov, futbalových nadšencov s mladými ľuďmi.

Na myšlienku začať písať tradíciu  stretávania sa mladej generácie futbalistov doviedla na začiatku 90 – tých rokov nadšencov mládežníckych trénerov  futbalového klubu Dukla B. Bystrica (Benedik P., Zvalo Š., Poljovka O.); v spolupráci s aktívnymi rodičmi a s vedením AS Dukla Banská Bystrica.

Najväčšiu podporu našej myšlienky sme nakoniec získali od uznávaného futbalového odborníka doc. Dr. Jozefa Vengloša, ktorý súhlasil s tým, aby toto podujatie nieslo v názve jeho meno. No a na svete bol v roku 1994 I. ročník halového futbalového turnaja žiakov O pohár Jozefa Vengloša“ . A tak v tomto jubilejnom roku tento turnaj napíše už svoj 24. ročník.

Pri spätnom pohľade možno konštatovať, že týmto turnajom za predchádzajúce obdobie prešlo mnoho mládežníckych talentov, ktorí dnes obliekajú či už mládežnícke reprezentačné dresy, alebo dresy prvoligových slovenských i zahraničných mužstiev.

Zmapovať päťdesiat rokov armádneho futbalu v Banskej Bystrici nie je  ľahkou úlohou. Táto oslava aspoň v hrubých črtách pripomenula, akými etapami vývoja prešiel armádny futbal v Banskej Bystrici.

Zároveň však patrí vďaka všetkým, ktorí sa zaslúžili o to, že máme takúto históriu, všetkým ktorí dokázali zorganizovať vynikajúcu myšlienku, ktorá  dokresľuje krásnu históriu aj pre mladé generácie. Napriek tomu sa mi zdá, že sme nedokázali v danej chvíli všetko komplexne vidieť a dokonale vyvážene zhodnotiť. Úlohou bolo zamerať sa na určité fakty.

Svojím príspevkom som chcel poukázať, že podobných ľudí a udalostí je v našej spoločnosti ďaleko viac. Veď zastávam názor, že keby nebolo „malého – dedinského“  amatérskeho futbalu, keby nebolo futbalových nadšencov na dedinách a v mestách, nemali by sme športové talenty a nemohli by sme vychovávať profesionálnych športovcov. A práve k tomuto dlhé roky viedol mladých ľudí armádny šport.

A tak mne osobne ostáva veriť, že i toto pekné podujatie bude odrazovým mostíkom pre futbal v Banskej Bystrici k lepším výsledkom a futbal sa vráti tam, kde dlhé roky určite patrí.

Dovoľte mi, aby som svoj príspevok zakončil týmto veršom:

Netrvá vraj láska večne
ani k tej najkrajšej slečne,
keď už lásku trvalú
tak má muž len k futbalu.

Štefan Zvalo, Váš čitateľ!
Foto: archív autora


Text je súčasťou blogu Svet ŠPORTU, nie je redakčným obsahom.

Sport: 

0 Komentáre