Veľakrát ju chceli zraziť na kolená. Nikdy a nikomu sa to nepodarilo

Patrila medzi najslávnejšie športovkyne sveta, skláňali sa pred ňou politici, hlavy štátov, muži všetkých rás a rôzneho spoločenského postavenia. Jej svadbu s českým atlétom a olympionikom Josefom Odložilom v roku 1968 v metropolitnej katedrále v Mexiku City sledovali na televíznych obrazovkách milióny divákov na všetkých kontinentoch. Potom však prišli roky poníženia a útrap. Bola rada, že mohla robiť upratovačku. Dve desaťročia v tzv. celebritnom manželstve trpela...

Čítať viac…

My sme bojovali za hymnu, národ, dnes bojujú za peniaze

V tejto kapitole sa vás pokúsim vtiahnuť do myšlienkového sveta olympijského víťaza Jozefa Pribilinca. Prvého a zatiaľ jediného olympijského víťaza zo Slovenskej republiky v kráľovnej športu – atletike. Jozef Pribilinec svojimi pohľadmi ponúka kľúč k chápaniu  Dukly Banská Bystrica, slovenského športu v kontexte toho svetového. Ukazuje, ako sa u nás prepletá šport a život, ale nezabúda priblížiť ani to, ako vznikalo tkanivo, v ktorom každý môže nájsť nielen podhubie zrodu jeho olympijského víťazstva, ale možno niečo aj zo svojho „ja“, zo svojho príbehu.

Čítať viac…

Za peniaze môžeš kúpiť miesto v zostave, ale nie výkon, hokejový rešpekt!

Dobré slová sú tie, ktorých je málo a majú zmysel. Toto arabské príslovie môže preletieť človeku mysľou, ak lepšie pochopí zmýšľanie bývalého reprezentanta Československa v ľadovom hokeji, majstra sveta z roku l985 – Igora Libu. Na slovo dosť skúpy hokejista, rodák z centra Šariša v Slovenskej republike – Prešova, nie je človek, ktorý by závidel niečo druhým, hoci mnohí iní mu majú právom čo závidieť.

Čítať viac…

Ján Makan sa dožíva osemdesiatky

Za mladi sníval o tom, že bude zmrzlinárom. Nuž, čo iné možno čakať od chalana, ktorý si za zmrzlinou ide hnáty polámať? Upísal sa však verejnej správe. To, pravdaže, profesijne. A tiež športu. To zasa ako záľube. Dnes má na chrbte osem krížikov a z nich 65 rokov, položených na oltár lokálneho, regionálneho i republikového futbalu a hokeja.

Čítať viac…