Deklarácia Vráťme šport do rodiny vyráža na osvetovú cestu

Júnovým podpisom Deklarácie Vráťme šport do rodiny sa úloha naozaj vrátiť šport do slovenskej rodiny neskončila. Športové osobnosti, ktoré sa stretli na Deň detí v Banskej Bystrici, na športovú konferenciu Dieťa, rodič, šport organizovanú časopisom Svet ŠPORTU, očakávajú, že sa k nim postupne pridajú osobnosti aj z iného prostredia a spoločne budú šíriť 12-bodový návod na to, aby sme všetci spoločne úplne nezleniveli.

Čítať viac…

Majstrovstvá SR v šachu zrakovo postihnutých napísali 25. kapitolu

V roku 2017 sa mesto Banská Bystrica pýši titulom Európske mesto šport a aj to bol dôvod, prečo sa Slovenská asociácia zrakovo postihnutých športovcov n.o. (SAZPŠ) rozhodla usporiadať domáci šampionát s poradovým číslom 25 práve pod Urpínom. Trinásť zúčastnených šachistov hralo švajčiarskym systémom podľa pravidiel FIDE (Medzinárodná šachová organizácia, ktorá zastrešuje všetkých šachistov z celého sveta ) spôsobom 90 min + 30 sek./ťah pre hráča.

Čítať viac…

Prvý brigádny generál z radov športovcov - reprezentantov!

Mal som 12 rokov keď som sa po prvý raz rozprával so skutočným žijúcim generálom. Neskôr, keď som už začal chápať svet v súvislostiach, netajím prežíval som úžasnú radosť z toho, že mi jeden z bývalých žijúcich účastníkov II. paradesantnej brigády, ktorá vznikla v Buzuluku ako súčasť I. československého armádneho zboru povedal: jeho ideálmi, ktoré mu vždy žiarili na cestu a znova a znova napĺňali radostnou odvahou žiť, boli láskavosť, krása, a pravda, ľudská šľachetnosť, statočnosť, čistota charakteru.

Čítať viac…

Úspech olympionika Tótha úspešne obhajoval aj vedec Mistrík

Slovenský chodec Matej Tóth je nevinný a môže opäť súťažiť. Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) zastúpená Jednotkou integrity atletiky sa neodvolá na Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne proti verdiktu disciplinárnej komisie Slovenského atletického zväzu v prípade olympijského víťaza v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro 2016. Informoval o tom vo svojom komuniké SAZ.

Čítať viac…

Nič veľké, úspešné, nebolo vytvorené bez nadšenia a peknej myšlienky!

Krásnu myšlienku som počul z úst skvelého futbalistu rokov minulých, Miroslava Soviča, ktorý na margo veľkosti ľudských futbalových osobností zareagoval vetou: „Veľkosť človeka vo futbale rastie tou mierou, akou sa on sám usiluje rozmnožiť dobro svojich spoluhráčov, svojho mužstva, svojich trénerov, fanúšikov, ak je ženatý a má rodinu - aj svojich detí v nej. Túto pravdu som pochopil na základe spoznávania seba samého pri futbale, ale i neskôr v rodine. Zásluhu, úžasnú, na tom má moja manželka Janette.“

Čítať viac…

Kde hľadať korene rodiny slovenského bežeckého krosu?

Pri písaní o histórii jednotlivých odvetví slovenského športu narážam roky na jeden psychologický problém. Na úzku špecializáciu pozornosti tvorby, ktorá sa okrem štatistických výsledkov zameriava hlavne na psychiku a telo človeka. Mne sa zdá, že v našej slovenskej tvorbe o súčasnom i minulom športe zameriavanie na ľudského ducha ide stranou. Je pre mňa nepochopiteľné, prečo je tomu tak.

Čítať viac…

Nevšedné, netypické skloňovanie turnaja O pohár Jozefa Vengloša

To skloňovanie začalo, vlastne, len včera. V oáze ticha a pokoja, v Kúpeľoch Dudince a.s. „Neviem pochopiť, čo môže byť krásne na halovom futbalovom turnaji malých detí, ktorí sa, prakticky futbal iba učia hrať?“ zvedavo sa ma v tamojšom wellnes centre opýtala krásna žena, s ktorou sme skloňovali rámce života v súvislostiach.

Čítať viac…

Naše reprezentantky urobili poriadny posun k špičke

V poradí 11. majstrovstvá sveta vo florbale žien, ktoré sa konali v Bratislave majú za sebou po 9. decembri 2017 napísanú celú históriu zásluhou odohraných všetkých 48 stretnutí. V týchto dňoch prichádzajú na rad analýzy hry jednotlivých reprezentačných kolektívov, priestor dostávajú rôzne štatistiky, odborné i laické polemiky, žurnalistické rozhovory, analýzy, glosy eseje. Jedno zostane nezmenené: Titul majsteriek sveta obhájili reprezentantky Švédska, druhé skončili Fínky, tretie boli florbalistky zo Švajčiarska, štvrté reprezentantky Českej republiky a 5.

Čítať viac…

Doping, anaboliká, drogy

Problém roky väčší ako si myslíme. Ešte za čias vychádzania farebného časopisu Závislosť mnohí jeho autori tvrdili, že ak nie inde, hlavne pri výchove mladých športovcov by nemala byť celoplošne zanedbávaná osveta nasmerovaná k prevencii pred dopingom a užívaním anabolík, ešte viac by mal štát brať vážnu zodpovednosť nad kvalitou prevencie drog. V tom čase z pohľadu sveta bolo absolútnou neznámou pre bežnú mládež používanie zakázaných látok v športe, ktoré by boli hlavne mládeži, ale i mnohým športovcom sprístupnené dostupným zoznamom takých látok.

Čítať viac…