V Spišských Vlachoch Štefan Svitko a ďalších 160 jazdcov

Svoje jazdecké umenie v Spišských Vlachoch dokonale priblížil aj Juraj Popovicz. Foto: Róbert „Rouby“ Roľa

Skvelá účasť viac ako 160 jazdcov, slnečné jarné počasie a ukážkovo pripravená trať v Spišských Vlachoch prilákali aj množstvo divákov na druhé podujatie V+S Welding cup-u, kde jazdci bodovali okrem Regionálneho pohára Východ aj do Slovenského pohára a uskutočnili sa tu aj vložené preteky Majstrovstiev Slovenska v motocrosse pre deti MX65. Podujatia sa zúčastnil aj náš špičkový jazdec Štefan Svitko, ktorý si prišiel pre víťazstvá v oboch rozjázd a tak aj celkove v kategórii  MX OPEN. Opäť raz ukázal, že je nielen vytrvalý „endurák“, ale aj pekelne rýchly v motocrosse.

Spoločné rozjazdy MX65, MX85 a MX Lady

Obidva holeshoty v týchto spoločných štartoch získal Márk Harcsa (HP-moto team Fehér) z kategórie MX85, a keďže bol prvý na štarte, ľahko sa mu už víťazne aj končilo. Vyhral obidve finálové jazdy a nechal za sebou druhého Kristiána Vincze Dóku (OKR KTM team) zo Želiezoviec a tretieho Kuba Popovicza z Košíc. Medzi menšími, MX65kármi, suverénne, s veľkým náskokom zvíťazil maďarský jazdec Bence Pergel, stabilne druhý a tretí sa držali Norbert Kovács zo Slovenka a Tomáš Zimek z Čiech v tomto poradí. Rovnakú prvú trojku malo aj vložené podujatie, druhé v tohtoročnom kalendári MMSR (Medzinárodné majstrovstvá Slovenka) do MX 65.

Do Spišských Vlách si prišli zajazdiť aj dve dámy na Hondách: Laura Smoľarová, ktorá zvíťazila a druhá Kristína Lipovská.

Spoločné rozjazdy Veterán MX4, Superveterán MX4+ a priaznivci historických motocyklov Twinshock

Medzi gentlemanmi skôr narodenými dominoval na štartoch Peter Pipich (Motoklub Medzibrod), bol dvakrát prvý v prvej zákrute, a aj keď sa vekovo radí už do kategórie MX4+, ukázal to aj mladším kolegom. Už tradične sa naháňal s domácim Jankom Uličným (Motocross club Spišské Vlachy), ktorý trať aj pripravoval a jazdenie je od mladosti jeho srdcovkou. Uličný zdolal Pipicha v prvej jazde, no keďže druhá má väčšiu bodovú hodnotu, celkovo zvíťazil jej líder Peter Pipich. Tretí skončil Ukrajinec Volodymyr  Zavadetsky.

V kategórii MX4 to víťazne skončilo pre Zoltána Vöröša, ktorý zároveň vedie aj v priebežnom poradí V+S Welding Cupu. Miroslav Marônek na svojej ČZte vyhral kategóriu Twinshock víťazstvami v oboch finálových jazdách.

Kategória MX2 Hobby (A+B)

Málokedy sa v dnešnej dobe vidia preteky s kvalifikáciou, ktorá má skutočne eliminačný účel. V nedeľu na 1. mája to tak bolo v kategórii MX2 Hobby, kde sa ráno zapísalo 48 jazdcov. Keďže na rampe je miesta len pre 40-tich, bojovalo sa od samého začiatku. V tejto sezóne je novinkou rozdelenie hobby kategórií MX1 Hobby aj MX2 Hobby nielen podľa kubatúry, ale aj podľa veku na „Áčko“, kde štartujú jazdci do 28 rokov a „Béčko“, kde patria pretekári od 28 do 39 rokov.

MX2 Áčko vyhral vďaka prvenstvu v 2. finálovej jazde Dávid Ježovica (KTM Bratislava) a starších Bčkárov si podmanil dvojnásobným prvenstvom Róbert Malačina (MK-Stropkov).

MX1 Hobby (A+B)

Holeshoty si v MX1 Hobby podelili mladší Áčkari, keď v prvej jazde dal holeshot Ivan Šípoš (OFF Road Motoklub Choč) a v druhej zasa Michal Galo (MX team Jelšava).

Medzi Áčkarmi si víťazstvo doslova vydrel Martin Bednár (KTM Bratislava), ktorý sa vďaka druhej jazde tešil z najvyššej priečky, ohrozoval ho však druhý Ivan Šipoš a tým sa postarali o show pre divákov.

Starším Bčkarom sa tiež zachcelo drámy a tak o prvenstvo bojovali jazdci na Yamahách, Róbert Havrilla a Ján Mikulák, víťazne sa to skončilo pre Havrillu.

Spoločne rozjazdy MXJunior, MX OPEN, MX2

Divákom iste stuhla krv v žilách keď videli, ako sa do prvej zákruty v prvej rozjazde rútili koleso na koleso Svitko s Popoviczom, nakoniec si prémie za holeshot vzal Popovicz. Keďže sa vraví, kde sa dvaja bijú, tretí zvíťazí, tak v druhej jazde to bol Marko Pál z Maďarska, kto si užil holeshot. Prvá trojka silnej zostavy v MX OPEN po dramatických štartoch vyzerala nasledovne: Štefan Svitko (Slovnaft) prvý, Juraj Popovicz (3b Lumarkt MX team) druhý a Marko Pál (Bestmoto)tretí.

V kategórii MX2 s náskokom dvakrát zvíťazil druhý z bratov Pergelovcov, Márk Pergel z Maďarska. Kategóriu Juniorov vyhral novopečený člen teamu 3b Lumarkt MX team, Samuel Struk.